عنوان دروس: محور مقدس، پس از غروب
مخاطبان: مدیران و مربیان مؤسسات قرآنی، معلمین دروس دینی، قرآن و پرورشی، مبلغان و طلاب حوزه‌های علمیه
مدت دوره: 1 سال تحصیلی مجموعاً 25 هفته آموزشی
تعهد حضور: مبلغ 800،000 ریال به عنوان تعهد حضور در نظر گرفته شده است که در صورتی که حداقل 70% جلسات را حضور داشته باشید مبلغ به شما عودت خواهد شد.
شماره حساب: 1-11504683-8000-283
شماره کارت : 2051-3220-2910-5022 به نام خانم ناهید گرجی
(پس از واریز، عکس فیش واریزی به شماره موبایل 09124339908 در واتساپ ارسال شود.)

مهلت ثبت نام: هشتم مهر ماه (8 / 7 / 1399)

نکته قابل توجه: این کلاس به دو صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود که لازم است هنگام ثبت نام نوع کلاس را انتخاب نمایید.
 
مهلت ثبت نام این دوره به پایان رسیده است. برای مشاهده کلیپ معرفی دوره مرزبانی اعتقادی در آپارات کلیک کنید

محتوای اجمالی محور مقدس (سه نامزد، آدم خوبه و یگانه دوران):
موضوع اصلی بحث: جریان‌شناسی حاکم دینی – تعریف دین و شبهات پایه روشنفکری دینی– مقایسه دو دیدگاه امام‌محور و احکام‌محور- جایگاه امام و حجت برگزیده الهی در هستی    

اساساً چشم‌انداز ما در تربیت، هدایت و تبلیغ دینی چیست؟ چه فردی را به عنوان خروجی مطلوب فرآیند تبلیغ و هدایت تعریف می‌نماییم؟ چه نوع التقاط‌هایی در پاسخ‌های مختلف نسبت به این سؤال پدید  می‌آید؟ اهمیت تعیین محور در تحلیل پدیده‌ها  و اهمیت مضاعف تعیین محور در تعریف دین و دین‌داری در این بحث طرح خواهد شد. همچنین، این بحث جریان‌شناسی دینی در «دوران ما» را در چند گونه تقسیم نموده و نتایج تحلیل‌های اصلی در نگرش به دین را تشریح می‌نماید. آشنایی با جریان‌شناسی دینی و دین‌ورزی مبتنی بر دین اخلاق‌محور، دین انسان‌محور، دین حکومت‌محور، دین احکام‌محور و دین امام‌محور. بررسی اجمالی نتایج و التقاط‌های ناشی از انحراف در آن‌ها، تبیین تفاوت‌های ناشی از این سه جریان دین‌ورزی صورت می‌گیرد. در این بحث دیدگاه‌هایی پرطرفداری که اخلاق را مقدم بر دین می‌دانند، بررسی می‌شوند و درستی و نادرستی آن روشن می‌گردد. هم چنین پرسش‌هایی چون رؤیاهای رسولانه، نظریه حق و تکلیف‌ یا تعبدی بودن و استدلالی بودن دین و پلورالیسم دینی طرح و بحث تحت عنوان شبهات پایه روشنفکری دینی در موضوع دین‌شناسی طرح و بحث می‌شوند.


محتوای اجمالی پس از غروب (تاریخ اسلام)
موضوع اصلی بحث: تاریخ صدر اسلام

آشنایی با وقایع اعتقادساز صدر اسلام، ماه‌های پایانی عمر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سالیان قبل از زمامداری امیرمؤمنان علیه السلام با رویکرد تحلیلی. این درسنامه از کتاب پس از غروب نوشته حجت الاسلام یوسف غلامی اقتباس شده است.
  • چرا تاریخ؟! تاریخ مایه عبرت‌آموزی و ضرورتی هویت‌ساز است و در بستر آن باورهای اعتقادی شیعی بروز و ظهور می‌کند. تاریخ پیامبر و اهل بیت علیهم السلام به علت ضرورت معرفت خود آن ذوات مقدس، موضعیت دارد.
  • اصرار بزرگ، انکار عجیب: نبوت و امامت از روز نخست بعثت همراه هم بوده‌اند، آشنایی با نمونه‌ها و بیان‌های مختلفی از اعلام وصایت امیرالمؤمنین علیه السلام، ویژگی‌های ممتاز غدیر به جهت محکم کردن امر ولایت و ایجاد سؤال در ذهن‌ها که پس چرا این همه از مسلمانان، منکر ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام شدند.
  • دشمنان قسم‌خورده: شناخت وجود منافقین در کنار پیامبر اکرم و آشنایی با اقدامات و تلاش‌های آنان به خصوص در سال آخر عمر ایشان، برای غصب خلافت حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام