عنوان دروس: مهندس تازه به دوران (ما) رسيده، مدرّس تازه به دوران (ما) رسيده، مهندس مخفی
مخاطبان: کلیه معلمان و دبیران آموزش و پرورش بخصوص دبیران درس «تفکر و سواد رسانه‌ای» و مربیان پرورشی، فعالان فرهنگی، مدیران و مربیان مؤسسات قرآنی، مبلغان و طلاب حوزه‌های علمیه
مدت دوره: 1 سال تحصیلی مجموعاً 25 هفته آموزشی
تعهد حضور: مبلغ 800،000 ریال به عنوان تعهد حضور در نظر گرفته شده است که در صورتی که حداقل 70% جلسات را حضور داشته باشید مبلغ به شما عودت خواهد شد.
شماره حساب: 1-11504683-8000-283
شماره کارت : 2051-3220-2910-5022 به نام خانم ناهید گرجی
(پس از واریز، عکس فیش واریزی به شماره موبایل 09124339908 در واتساپ ارسال شود.)


مهلت ثبت نام: بیست و دوم مهر ماه (22 / 7 / 1399)

نکته قابل توجه: این کلاس به دو صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود که لازم است هنگام ثبت نام نوع کلاس را انتخاب نمایید.
 
محتوای اجمالی درس مهندس تازه به دوران (ما) رسيده:
موضوع اصلی بحث: شناخت رسانه فارغ از ابزارهای متنوع آن– رسانه و سبک زندگی– کارکردها و قدرت رسانه- ضرورت فراگیری سواد رسانه‌ای – چرایی سواد رسانه‌ای

این بحث، بخش اول از دانش راهبردی سواد رسانه‌ای را عهده‌دار است. شناخت تحلیلی رسانه (رسانه‌شناسی) فارغ از نوع و ابزارهای آن و تاثیرات گسترده آن در هویت‌بخشی انسان‌های عصر جدید، موضوع اصلی این بحث است. علاوه بر این، با تحلیل عمیق «چرایی نیاز به سواد رسانه‌ای»، زمینه مناسب برای رسیدن به «چیستی سواد رسانه‌ای» و تعریف مناسب و دقیق آن آماده می‌شود.
تأثیر رسانه در سبک زندگی و مهندسی سرنوشت آدمی، صنعتی شدن اقناع در دوران ما (صنعت رسانه) و اشباع اطلاعاتی ناشی از آن، ابعاد تأثیرگذاری گسترده رسانه و اقتدار آن در معادلات دوران ما، کارکردهای مختلف رسانه در عصر جدید و به ویژه نقش آن در نظارت بر اصحاب قدرت و حفظ دموکراسی از جمله مواردی است که در این بحث بدان پرداخته خواهد شد. از سوی دیگر، میزان تأثیرگذاری رسانه‌ها در هدایت توده‌های گسترده آدمیان، به گونه‌ای بوده که بسیاری از فرهیختگان و کارشناسان را به شدت نگران کرده است. آنها این اقناع صنعتی را اقناعی دلهره‌آور می‌دانند و دلایـل مختلفی را در این زمینه اقامه می‌کنند. جنگ نرم و قدرت نرم از جمله موارد مرتبط با رسانه‌ها در دوران ما است که ضرورت آشنایی و آمادگی را برای ملل مختلف توجیه‌پذیر می‌نماید.


محتوای اجمالی درس مدرّس تازه به دوران (ما) رسيده:
موضوع اصلی بحث: معنای سواد و سوادآموزی در دنیای جدید - ضرورت فراگیری سواد رسانه‌ای – چرایی و چیستی سواد رسانه‌ای – ساختار آموزشی سواد رسانه‌ای – سکوهای پرش به دنیای سواد رسانه‌ای

این بحث، با مروری بر مفاهیم بیان شده در بحث «مهندس تازه به دوران رسیده» با گذر از چرایی نیاز به سواد رسانه‌ای به چیستی آن می‌پردازد. تحول معنای سواد و سوادآموزی در دوران ما و به دنبال آن، ضرورت فراگیری دانش و مهارت جدیدی به عنوان سواد رسانه‌ای و بالاخره چیستی و تعریف و شناخت اجزای این دانش، بخش اول این بحث را شکل داده‌اند.
در ادامه، با بیان انواع مثال‌ها و تمرین‌ها (تصاویر و فیلم و متن و...) به معرفی ساختار منطقی و مناسب سواد رسانه‌ای و هم چنین اجزاء و سیلابس‌های آن خواهیم پرداخت. تلاش بر این بوده که این کتاب به تنهایی نمونه‌ای از یک آموزش کامل سواد رسانه‌ای در ابعاد کوچک باشد. معرفی پنج پرسش کلیدی ورود به فضای سواد رسانه‌ای از جمله مباحث این کتاب است.
امروزه، سواد رسانه‌ای، دانشی است که کشورهای مختلف به دنبال نهادینه‌سازی آن در میان آحاد ملتشان هستند. مجموعه مباحث «دوران ما» چنین رسالتی را برای خود در نظر دارد. این بحث، مقدمه‌ای است برای ورود به مرزهای این دانش جدید و استراتژیک.


محتوای اجمالی درس مهندسی مخفی:
موضوع اصلی بحث: فرستنده‌شناسی و تأثیر آن در تحلیل منطقی و هوشمندانه پیام-  شناخت انگیزه‌های بزرگ و کلیدی در ارسال و تولید پیام توسط بزرگترین رسانه‌های جهان

پس از آشنایی با قدرت و کارکردهای گسترده رسانه و هم چنین شناخت دانش عصر جدید، سواد رسانه‌ای، در این بحث به سؤال اول و سؤال پنجم از پنج سؤال کلیدی رایج در آموزش سواد رسانه‌ای پرداخته خواهد شد.
در سؤال اول یعنی «چه کسی این پیام را فرستاده است؟» به موضوع و اهمیت فرستنده‌شناسی در تحلیل هوشمندانه پیام پرداخته خواهد شد. هم چنین در سؤال پنجم که غایت و هدف نهایی تحلیل است، به ابعاد مرتبط با این سؤال که «چرا این پیام فرستاده شده است؟» توجه شده است. انگیزه‌های بزرگ ارسال پیام توسط بزرگترین تولیدکنندگان آثار رسانه‌ای از مهم‌ترین بخش‌های مرتبط با سؤال پنجم می‌باشد.
اقتصاد توجه، مهندسی غفلت، پدیده بی‌طرفی و بی‌سانسوری، تأثیر فضا و زمان و مکان ارسال پیام در تحلیل آن، انحصار رسانه، آشنایی با فضای حاکم بر تولید‌کنندگان بزرگ آثار رسانه‌ای و ... از جمله موارد مهم در آموزش رسانه‌ای است که به بهانه دو سؤال کلیدی فوق مورد تحلیل قرار گرفته است.