تربیت مربی اعتقادی

مأموریت بصائر: تربیت مربی اعتقادی

کانون فرهنگی بصائر، با عنایات الهی و تمسک به قرآن کریم و اهل بیت (علیهم السلام) و بر پایه اصول بنیادین تشیع و قوانین جمهوری اسلامی، در مهر ماه 1394، بنا نهاده شد. این کانون، رسالت اصلی خود را­ تعالی تربیت دینی از طریق ارتقای مربیان و پشتیبانی آن‌ها تعریف کرده است.

ضرورت آموزش مربی دینی در دوران ما

از ابتدای آفرینش انسان، تقابل بین ابلیس و حجت خدا همواره وجود داشته و انسان‌ها به انتخاب خویش در یکی از این دو جبهه قرار گرفته‌اند. امروز نیز این تقابل با شدتی بیشتر از پیش در جریان است و هر دو جبهه در حال سربازگیری هستند. جبهه ابلیس با ابزار و تجهیزات مدرن، بسیار فریبنده و قدرتمند به نظر می‌رسد و دیدن هیمنه و سیطره‌ی نفوذ آن در دل بسیاری از حق‌طلبان ایجاد رعب و وحشت می‌نماید و شاید بسیاری از آن ها دست ها را به نشانه‌ی تسلیم بالا برده‌اند.

جبهه شیطان، از انفجار اطلاعات و رشد حیرت انگیز بشر در عرصه‌های علم و دانش و پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات؛ هر روز بهره‌ی بیشتری می‌برد و پیمودن مسیر دینداری و خداخواهی را برای رهروان آن دشوارتر می‌نماید. او هر روز با ابزاری تازه، بستر غفلت را در برابر انسان‎‌ها می‌گستراند و به شکل‌های مختلفی مانند فساد، جنگ، تبعیض، بی‌عدالتی و ... ظاهر می‌شود و آن ها را با دور کردن از حجت خدا به سراشیبی سقوط دلالت می‌کند.

قرآن کریم - که توصیه‌هایش هرگز تاریخ انقضاء ندارد- راهکار و تنها مسیر رهایی بشر را فقط و فقط چنگ زدن به "حبل‌الله" می‎داند که همان دامن پر مهر اهل بیت علیهم السلام است. تمسک به آن‌ها - که خود قرآن ناطقند- برای همیشه‌ی تاریخ و برای همه‌ی فرزندان آدم راهگشا و رهایی بخش است. و امروز امام زمان علیه السلام پناهگاه امن و پدر مهربان و دلسوز همه‌ی انسان‌ها به خصوص شیعیان و دوستان خویش است.

از همین روست که می‌توان علت العلل مشکلات امروز جوامع انسانی را عدم شناخت، بی‌توجهی و دوری از این حجت حاضر خدا در میان بندگان دانست. می‌توان این طور گفت که همه‌ی تلاش شیطان با همه‌ی ابزار و تجهیزات مدرنش در راستای دور کردن مردم از این حجت خداست.

راهکار معلم دینی در این زمانه چیست؟

برای پیروزی، یا حداقل شکست نخوردن در جنگ جهانی شیطان علیه انسان، ابتدا باید این جنگ و ملزومات آن را شناخت و افسران و سربازانی متناسب با این جنگ تربیت کرد. و با توجه و بهره‌ گرفتن از "بصائر" روشن الهی، هم از قربانی شدن خویش در این نبرد خونین جلوگیری کرد و هم هر کس را که می‌توان از این غرقاب رهایی بخشید. خوشبختانه همانطور که در جبهه ابلیس افراد زیادی با حداکثر توان در راستای تحقق اهداف شیطانی تلاش می‌کنند؛ کم نیستند افرادی که در جبهه‌ی مقابل، در پاسداشت و سنگربانی از مرزهای اعتقادی و مبانی ناب شیعی تلاش می‌کنند.

بسیاری از معلمان و مربیان دینی در مراکز آموزشی رسمی و غیر رسمی از جمله‌ی این مجاهدان و تلاشگران جبهه‌ی حقیقت هستند. اما بسیاری از این عزیزان آگاهی درستی از روش‌های پیچیده‌ و چند لایه‌ی دشمن و همچنین شیوه‌های مقابله با آن را ندارند. یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین نیازهای این جهاد، تربیت و دانش‌افزایی معلمان و مربیان تربیتی است.

مؤسسه بصائر ارائه دهنده‌ی بسته‌های آموزشی تحول آفرین برای مربی قرآن و معلم اعتقادی است كه دریافته است تنها تمركز و وقت گذاری بر صوت و لحن و حفظ قرآن كریم، بدون همراهی با قرآن ناطق که همان حجت های معصوم الهی هستند؛ هم غفلت از توصیه ی اكید پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله در حدیث شریف ثقلین است و هم هیچ ضمانتی را برای صیانت از گمراهی و كسب هدایت ایجاب نمی‌كند. آموزه‌های مستند و جذاب اعتقادی، پاسخ مستدل به شبهات دینی، سواد رسانه ای، شناخت ترفندهای فریب شیطان و نكات ناب تربیتی و اخلاقی از زبان اساتید باتجربه و دلسوز، محتوای علمی این طرح برای تمامی معلمین دلسوز و دغدغه‌مند است. نیاز روزافرون تاثیرگذاران عرصه آموزش و تربیت دینی به آموزه‌­های اصیل معارف شیعی، و مهارت های مورد نیاز این حوزه، انگیزه تشکیل کانون بصائر گردید.

مقالات تربیت مربی اعتقادی

درباره مهارت های معلم دینی در کلاس مذهبی بیشتر بدانید
مشاهده همه

دوره‌های آموزشی بصائر

آشنایی بیشتر با دوره‌های آموزشی بصائر (اعتقادات - تاریخ اسلام - سواد رسانه ای - علم زندگی)
مشاهده همه

تازه‌ها در مؤسسه بصائر

از اخبار، رویدادها و ثبت‌های بصائر با خبر باشید
مشاهده همه