درباره مؤسسه بصائر

کانون فرهنگی بصائر 

 •  ضرورت دوره‌های آموزشی بصائر برای مربیان دینی

رشد بی‌حد اطلاعات زشت و زیبا، دروغ و راست، در اشكال مختلف رسانه، همگی ما را به شك و تردید انداخته است. دیگر كودك و پیر هم هدف شیاطین جن و انسی هستند؛ و هر كس را به جذابیت­‌های متناسب خود می‌فریبند و به دوستان گمراه خود پیوند می‌­دهند. اهل علم و فضل را به جدایی قرآن و عترت علیهم السلام می­‌خواند و اهل كسب و كار را به فتنه­‌ی مال و ربا. باران شبهات و سوالات مغرضانه­‌ی دینی بر سر همگی ما می­‌بارد. ضعف آشنایی با علوم اعتقادی و كم­‌همتی در علم‌­جویی ماست كه سیلابش هر نهال جوان و درخت كم ریشه‌­ای را به راحتی از جا می‌كند.

یادمان نرود كه دوران جنگ سرد و پنهانی شیطان با اهل توحید تمام شده و او آشكارا به جبهه‌ی ما نفوذ كرده و دیگر خاكریزی مابین نداریم. خیلی‌ها سلاح بر زمین گذاشته اند و دست تسلیم بر آسمان!

با تمام سیاه گویی از زمانه، مهر خدا را از یاد نبرده ایم كه برای آنانی كه هنوز روح و جان به شیطان نفروخته اند، پناهگاه امن حجت زمان را قرار داده تا حجت بر خلایق تمام كند كه فردای قیامت نگویند: جبهه شیطان قوی بود و نه جایی برای پناه داشتیم و نه معلمی دلسوز برای مشق هدایت. برای پناهجویی باید رو به پناهگاه آورد و آدرسش را پرسید. باید درش را كوبید و اذن ورود خواست. باید با او آشنا شد؛ انس گرفت و از او شیوه‌ی بندگی را آموخت.

مؤسسه بصائر ارائه دهنده‌ی یك بسته آموزشی تحول آفرین در این مسیر است تا اساتید و معلمینی كه دریافته اند تنها تمركز و وقت گذاری بر صوت و لحن و حفظ قرآن كریم، بدون همراهی با قرآن ناطق که همان حجت های معصوم الهی هستند؛ هم غفلت از توصیه ی اكید پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله در حدیث شریف ثقلین است و هم هیج ضمانتی را برای صیانت از گمراهی و كسب هدایت ایجاب نمی‌كند. آموزه‌های مستند و جذاب اعتقادی، پاسخ مستدل به شبهات دینی، شناخت ترفندهای فریب شیطان و نكات ناب تربیتی و اخلاقی از زبان اساتید باتجربه و دلسوز، محتوای علمی این طرح برای تمامی معلمین دلسوز و دغدغه‌مند است. نیاز روزافرون تاثیرگذاران عرصه آموزش و تربیت دینی به آموزه‌­های اصیل معارف شیعی، و مهارت‌­های مورد نیاز این حوزه، انگیزه تشکیل طرح بصائر گردید.

 • زمان تأسیس

بصائر در مهر ماه سال 1394 هجری شمسی به یاری خداوند متعال و الطاف امام عصر (عجل الله فرجه الشریف) تأسیس شد. 

 • مأموریت بصائر

مؤسسه بصائر، با عنایات الهی و تمسک به قرآن کریم و اهل بیت (علیهم السلام) و بر پایه اصول بنیادین تشیع و قوانین جمهوری اسلامی بنا نهاده شده­ و ماموریتش عبارت است از:

 • مأموریت اصلی بصائر: تربیت مربی اعتقادی

گسترش و پایدارسازی فرهنگ دینی از طریق ارتقای مربیان و پشتیبانی آن‌ها

 • سایر مأموریت‌ها:

 1. شناسایی ظرفیت‌های فعال در عرصه تربیت دینی اعم از نهادها و شخصیت‌ها
 2. شناسایی و تحلیل محتوای مناسب در جهت مأموریت
 3. سنجش مستمر و فعال نیاز فرهنگی مربیان (مطالعات آینده‌نگر/ مطالعات میدانی/ مطالعات بنیادین)
 4. طراحی و اداره دوره‌های آموزشی متنوع شامل محتوای فرهنگی، روش تدریس متون، مهارت‌های مربیگری
 5. پایش عملکرد دانش‌آموختگان برای برنامه‌ریزی و پشتیبانی
 6. تربیت مدرس برای بصائر از میان دانش‌آموختگان و سایرین
 • مخاطب

در راستای این ماموریت، مخاطبان اصلی این طرح عبارتند از:

 1. دبیران و معلمان آموزش و پرورش، مخصوصاً فرهنگیانی که به طور مستقیم با سلوک دیندارانه دانش‌آموزان مرتبط‌اند؛ مانند دبیران دینی، قرآن، پرورشی، مهارت زندگی، سواد رسانه‌ای و ...
 2. طلاب حوزه علمیه
 3. مربیان و اساتید جلسات هفتگی اعتقادی، تربیتی، تفسیری و ...
 4. مربیان و اساتید قرآنی
 • اهداف

 1. تبیین جایگاه رفیع امامت در دین و دینداری
 2. بررسی انواع التقاط ها به عنوان یکی از تهدیدات جدی دین
 3. تاریخ اعتقادساز صدر اسلام
 4. بررسی نقشه های شیطان در انحراف مردم
 5. تبیین اصالت میراث حدیثی اهل بیت علیهم السلام با بررسی تاریخ قرآن و حدیث
 6. تبیین رابطه قرآن و عترت