مهارت‌های کلاس‌داری


تربیت دینی کودکان با محوریت آشنایی با امام زمان

تربیت دینی کودکان با محوریت آشنایی با امام زمان

امروزه معمولاً بیشترین دغدغه والدین این است که فرزندشان مسایل روز را یاد بگیرد و عقب ماندن فرزندشان از یاد گرفتن زبان انگلیسی، موسیقی، یا درس‌های کنکور و ... برایشان  بسیار نگران کننده‌تر است تا اینکه از دین و آداب آن اطلاعات چندانی نداشته باشد.
آموزش مفاهیم دینی به کودکان

آموزش مفاهیم دینی به کودکان

والدین و مربیان دینی برای این که کودکان در نوجوانی و جوانی تکالیف دینی را انجام دهند باید به نکاتی توجه کنند و آن ها را به کار بندد. نخست این که بدانند؛ بنا بر آموزه‌های قرآن و تعالیم پیامبر و خاندان معصوم او علیهم السلام، خداجویی و دین، ریشه‌ در فطرت انسان ها دارد.
مهارت‌های لازم برای یک مربی اعتقادی

مهارت‌های لازم برای یک مربی اعتقادی

اهمیت کار یک معلم دینی و نقشی که او در ترقی مادی و معنوی یک جامعه به عهده دارد بر کسی پوشیده نیست؛ دین مبین اسلام که مسیر درست رسیدن انسان‌ها به مقصد سعادت است، جایگاه بسیار رفیعی به تعلیم و معلم اختصاص داده است.
تربیت دینی در بستر تبلیغ

تربیت دینی در بستر تبلیغ

برگزاری مراسم مذهبی مانند برپایی جشن‌های نیمه‌ی شعبان فرصت بسیار مناسبی برای خدمتگزاری صادقانه‌ مربی و معلم دینی بر آستان حضرت صاحب‌الزمان علیه‌السلام است.
چگونه به پرسش‌های دینی شاگردان پاسخ دهیم؟ (بخش دوم)

چگونه به پرسش‌های دینی شاگردان پاسخ دهیم؟ (بخش دوم)

مهم ترین راهکارها و ملاحظات مربی دینی برای پاسخگویی به سوالات دانش آموزان - سوالات دانش آموزان جزء دغدغه های آن هاست و برایشان اهمیت دارد، و از طریق آن می‌توان به تفکرات و جهان بینی شاگردان پی برد؛ پس نباید بی‌ارزش دانسته شود. پاسخگویی صحیح و منطقی این پرسش‌ها از سوی معلم اعتقادی یکی...
چگونه به پرسش‌های دینی شاگردان پاسخ دهیم؟  (بخش نخست)

چگونه به پرسش‌های دینی شاگردان پاسخ دهیم؟ (بخش نخست)

مربی دینی در مواجهه با شاگردان خویش معمولاً با پرسش های متعددی روبرو می‌شود. درست است که معلم باید بتوانند به این سوالات پاسخ های قانع کننده ای بدهد؛ اما توجه به خود همین پرسش ها و منشأ ایجاد این سؤالات در ذهن دانش آموزان می‌تواند ابزار خوبی برای یک مربی جهت شناخت بهتر دانش آموز باشد.
تربیت مربی اعتقادی

تربیت مربی اعتقادی

یکی از مهمترین موضوعاتی که در امر تربیت دینی حائز اهمیت است وجود معلمان دینی و مربیان اعتقادی است که خود دارای اعتقادات درست باشند و روح خود را از آلایش‌ها پیراسته و به مکارم اخلاق آراسته باشند. همچنین دغدغه و اشتیاق برای هدایت و ارشاد فرزندان این مرز و بوم را داشته باشند. همچنین اشراف کافی به...
توجه به ظرفیت افراد، امری لازم در تربیت

توجه به ظرفیت افراد، امری لازم در تربیت

یکی از مهم ترین مؤلفه ها برای مربی اعتقادی در موضوع تربیت دینی توجه به این نکته است که اسلام، دین سهل و آسانی است. سخت‌گیری و عدم توجه به ظرفیت افراد و داشتن توقع بیش از حد از افراد نه تنها موجب جذب افراد به دین نمی‌شود، بلکه موجبات گریز مخاطبان از دین و آموزه‌های دینی خواهد شد.
یک اصل تربیتی محوری، اما مغفول (بخش دوم)

یک اصل تربیتی محوری، اما مغفول (بخش دوم)

در بخش نخست این مقاله یادآور شدیم که مکتب تربیت الهی - که قرآن کریم و اهل‌بیت علیهم‌السلام مروج آن هستند- مبتنی بر تکریم انسان است.مربیان در این مکتب کرامت‌ انسانی را پایه‌ی تربیت قرار می‌دهند و همواره توصیه‌ها و دستورالعمل‌های تربیتی و الگوهای رفتاری را بر اساس کر...
یک اصل تربیتی محوری، اما مغفول (بخش اول)

یک اصل تربیتی محوری، اما مغفول (بخش اول)

در جست‌وجوی مسیر درست تربیت باید به سراغ کسی رفت که بر تمامی خصوصیات روحی و نفسانی انسان احاطه دارد و علم مطلق به ویژگی‌های او را داراست و او کسی جز خالق انسان نیست.با مراجعه به قرآن و احادیث ائمه علیهم السلام، می‌توان به نظام تربیتی که خداوند ربّ العالمین برای انسان‌ها درنظر گرف...