محور مقدس 1 - سه نامزد

مرزبانی اعتقادی

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
تعداد
نوع
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

تکمیل فرم ثبت نام

برای ثبت نام روی لینک زیر کلیک کنید:
لینک ثبت نام


توضیحات اجمالی

در این دوره در فضای درون شیعی، به دنبال پیدا کردن محور دین هستیم. ابتدا ضمن بیان تعریف صحیح دین به دور از پیش‌فرض‌های ضدّ دینی، سه جریان مهم دین‌ورزی در دنیای امروزی به نام «احکام‌محور»، «اخلاق‌محور» و «امام‌محور» معرفی می‌شود. سپس با نگرشی عقلانی، مبانی فکری «پلورالیسم» و «دلِ پاک» مورد نقد قرار می‌گیرد. در پایان با استناد به آیات و روایات، «امام» به نمایندگی از خدا، به‌عنوان محور دین معرفی می‌شود.

عنوان درس
موضوع درس
1. آدمْ‌خوبه
شخصیّتی با ویژگی‌های بسیار خوب در اجرای دستورات اخلاقی و مناسک دینی برای داوری‌های بعدی ترسیم می‌شود. این شخصیّت، بهانه‌ای است که برای شناخت دو شاخص عقل و دین به عنوان ملاک داوری او.
2.اهمیّت تعیین محور در تحلیل پدیده‌ها
محور دین چیست؟ آیا دانستن محور دین برای قضاوت دربارۀ آدم‌خوبه مهم است؟ بلی! نه تنها در این باره، بلکه یک تحلیل‌گر باید دربارۀ هر پدیده دیگری، نخست به دنبال محور آن پدیده باشد.
3. فوتبال، پتروشیمی، ... و دین!
یکی از مشکلات پایه   و فراگیر تحلیل‌های روشنفکری دینی آن است که با اتیکت دین از پیش‌فرض‌های ضدّدینی   در تحلیل خود بهره می‌برند؛ (ترفند تغییر پنهان میدان بازی) از جمله نگاه   کارکردگرایانه دنیوی به دین و تعریف آن.
4. آدمکی با آپشن‌های ویژه
عقل مهم‌ترین شاخص ارزش‌گذاری است یعنی چه؟ کدام معنای رایج از عقل چنین جایگاهی دارد؟ چه کسی باید این معنای عقل را به رسمیّت بشناسد؟ داوری عقل دربارۀ شایستگی خداوند برای پیروی چگونه است؟ آیا قضاوتی دارد؟
5. جنگ نوادگان
دین آیین بندگی خداست و این خداست که باید آیین بندگی خویش را از طریق فرستادگانش روشن کند. آیا   این آیین، دیدگاه‌هایی چون «دلِ پاک» یا «پلورالیسم» را برمی‌تابد؟
6. سه نامزد
این درس به اصلی‌ترین پرسش کتاب می‌پردازد. کدام یک از سه جریان «احکام‌محور»، «اخلاق‌محور» یا «امام‌محور» شایستگی احراز مقام «محور دین خداوند» بودن را دارد؟ این اصطلاحات در این درس تعریف می‌شود.
7. نامزدها را بهتر بشناسیم
باید «سه نامزد» را بهتر بشناسیم. چه کسانی از چه محوری دفاع می‌کنند؟ هواداران هر یک از نامزدها چه کسانی و چه جریان‌هایی هستند؟ و از همه مهم‌تر، التزام به هر محور، چه پیامدهایی دارد؟
8. اجداد ژنریک آدم خوبه
در این درس با نمونه‌های تاریخی مواجه می‌شویم که مانند آدم‌خوبه، سابقه چشمگیری در احکام‌محوری داشته و در اجرای اخلاقیات نیز، مردمانی شایسته و برجسته بوده‌اند. اما آیا با این اوصاف «شرط قبولی اعمال» را دارا هستند؟
9. جنْ‌خوبه
تعیین محور اصلی بندگی مورد رضایت خدا، از روز نخست خلقت آدمی تا کنون، مطرح بوده و هست. از همان روز که ابلیس حاضر نشد به آدمی سجده کند. در این میان رابطۀ بین راز خلقت آدمی، غیب آسمان و زمین، راز درخواست سجده شیطان و بلندمرتبه‌گان (عالین) چیست؟


ساعت تدریس کارگاهی
12 هفته، 24 ساعت
تعداد درس
9
پیش نیاز
ندارد

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...