محور مقدس 1 - سه نامزد

مرزبانی اعتقادی

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
تعداد
نوع
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

تکمیل فرم ثبت نام

برای ثبت نام روی لینک زیر کلیک کنید:
لینک ثبت نام


توضیحات اجمالی

در این دوره در فضای درون شیعی، به دنبال پیدا کردن محور دین هستیم. ابتدا ضمن بیان تعریف صحیح دین به دور از پیش‌فرض‌های ضدّ دینی، سه جریان مهم دین‌ورزی در دنیای امروزی به نام «احکام‌محور»، «اخلاق‌محور» و «امام‌محور» معرفی می‌شود. سپس با نگرشی عقلانی، مبانی فکری «پلورالیسم» و «دلِ پاک» مورد نقد قرار می‌گیرد. در پایان با استناد به آیات و روایات، «امام» به نمایندگی از خدا، به‌عنوان محور دین معرفی می‌شود.

عنوان درس
موضوع درس
1. آدمْ‌خوبه
شخصیّتی با ویژگی‌های بسیار خوب در اجرای دستورات اخلاقی و مناسک دینی برای داوری‌های بعدی ترسیم می‌شود. این شخصیّت، بهانه‌ای است که برای شناخت دو شاخص عقل و دین به عنوان ملاک داوری او.
2.اهمیّت تعیین محور در تحلیل پدیده‌ها
محور دین چیست؟ آیا دانستن محور دین برای قضاوت دربارۀ آدم‌خوبه مهم است؟ بلی! نه تنها در این باره، بلکه یک تحلیل‌گر باید دربارۀ هر پدیده دیگری، نخست به دنبال محور آن پدیده باشد.
3. فوتبال، پتروشیمی، ... و دین!
یکی از مشکلات پایه   و فراگیر تحلیل‌های روشنفکری دینی آن است که با اتیکت دین از پیش‌فرض‌های ضدّدینی   در تحلیل خود بهره می‌برند؛ (ترفند تغییر پنهان میدان بازی) از جمله نگاه   کارکردگرایانه دنیوی به دین و تعریف آن.
4. آدمکی با آپشن‌های ویژه
عقل مهم‌ترین شاخص ارزش‌گذاری است یعنی چه؟ کدام معنای رایج از عقل چنین جایگاهی دارد؟ چه کسی باید این معنای عقل را به رسمیّت بشناسد؟ داوری عقل دربارۀ شایستگی خداوند برای پیروی چگونه است؟ آیا قضاوتی دارد؟
5. جنگ نوادگان
دین آیین بندگی خداست و این خداست که باید آیین بندگی خویش را از طریق فرستادگانش روشن کند. آیا   این آیین، دیدگاه‌هایی چون «دلِ پاک» یا «پلورالیسم» را برمی‌تابد؟
6. سه نامزد
این درس به اصلی‌ترین پرسش کتاب می‌پردازد. کدام یک از سه جریان «احکام‌محور»، «اخلاق‌محور» یا «امام‌محور» شایستگی احراز مقام «محور دین خداوند» بودن را دارد؟ این اصطلاحات در این درس تعریف می‌شود.
7. نامزدها را بهتر بشناسیم
باید «سه نامزد» را بهتر بشناسیم. چه کسانی از چه محوری دفاع می‌کنند؟ هواداران هر یک از نامزدها چه کسانی و چه جریان‌هایی هستند؟ و از همه مهم‌تر، التزام به هر محور، چه پیامدهایی دارد؟
8. اجداد ژنریک آدم خوبه
در این درس با نمونه‌های تاریخی مواجه می‌شویم که مانند آدم‌خوبه، سابقه چشمگیری در احکام‌محوری داشته و در اجرای اخلاقیات نیز، مردمانی شایسته و برجسته بوده‌اند. اما آیا با این اوصاف «شرط قبولی اعمال» را دارا هستند؟
9. جنْ‌خوبه
تعیین محور اصلی بندگی مورد رضایت خدا، از روز نخست خلقت آدمی تا کنون، مطرح بوده و هست. از همان روز که ابلیس حاضر نشد به آدمی سجده کند. در این میان رابطۀ بین راز خلقت آدمی، غیب آسمان و زمین، راز درخواست سجده شیطان و بلندمرتبه‌گان (عالین) چیست؟


در صورت توصیه کردن این دوره به دیگران چه عبارت، خاطره و مطلبی را نقل می‌کنید؟

نگاه من به اعتقاداتم، بیشتر سمت و سوی عقلانی گرفت. تا حالا بحث اخلاق محور و احکام محور برام مطرح نبود و این می‌تونه در آنالیز نحله‌ها و فرقه‌های متفاوت به من کمک کنه.
نیاز در مواجهه با بسیاری از سوالات جامعه
شاید حلقه مفقوده بحثای دینی و اعتقادی شما هم در این جا پیدا بشه
مطالب علمی نسبتا خوبی یاد داشتم ولی با این کلاس ذهنم دسته بندی شد و نحوه استفاده آن در رابطه با دیگران و رفع شبهات برایم بسیار کاربردی و راحت شد.
بیان ویژگی‌های آدم خوبه و نظرسنجی از دیگران و سپس بازگویی مشکلات وی
واقعا صمیمانه از دوستان و... میخوام که با وجود گرفتاری‌ها و کارهای متعددی که امکان داره داشته باشن، سعی کنن یه وقتی هم برای این جور کلاس‌ها بزارن که واقعا به نظر من ضرورت جامعه و دنیای ماست.
این دوره رو باید هر بچه شیعه بگذرونه تا از از شر افکار التقاطی که مدرسه و جامعه بهش القا کردن نجات پیدا کنه و دنیا و آخرت خودشو آباد کنه 
در دنیای فعلی زیاد می‌شنویم که فلان کار، اخلاقی هست یا نه؟
برای درک بهتر آنچه خدا ازمون خواسته دوره و کتابش عالیه، اگه میخوای بدونی چرا دین اسلام عقلانیه و چرا باید به حرف امام معصوم گوش بدیم بشتابید
واقعا دانستن این مطالب برای هر مسلمان واجب است تا اعتقاداتش محکم تر بشه
دیدگاه و دریچه‌ای جدید به مطالب دین
اگه میخواید مبحث امامت رو از منظر دیگه‌ای که کمتر کسی بهش توجه میکنه آموزش ببینید، دوره‌ی محور مقدس رو شرکت کنید 
حفظ دین خود و فرزندان با یادگیری محور مقدس. اصلاح اعتقادی خود و دیگران
کلاسی پر محتوا ومفید برای پاسخ به شبهات مبتلا به جامعه امروز  
این که تعیین محور دین فقط و فقط توسط خدا و بواسطه پیامبر و اوصیای ایشان امکان پذیر هست و در غیر اینصورت ارسال رسل و تعیین ولی بی معنا خواهد بود
ارائه مباحث دینی به شیوه مورد نیاز امروز
برای تدریس امامت آشنایی با محتوای محور مقدس برای مربی امامت بسیار لازم و ضروری است 
من اول داستان آدم خوبه رو تعریف می کنم و از دوستانم می خواهم که بهش امتیاز بدهند و بعد پله پله مثل خود کتاب و سبک بیان دکتر موذن مخاطبم رو به چالش می کشم، تا خودش مشتاق بشه برای رسیدن به جواب سوال های ایجاد شده در ذهنش.
برای ثبات در مسیری که هستند در شرایط کنونی سرشار از اطلاعات و تبلیغات اخلاق محوران و احکام محوران، به این دوره نیاز دارید. 
مطالب بسیار جامع و مفید و کاربردی در این دوره در شناخت دین حقیقی بیان می شود، یادگیری و تسلط به مطالب می تواند کمک شایانی در پاسخگویی به التقاط های رایج در جامعه در بحث دین و دینداری کند .
این دوره برای من بسیار ارزشمند بود از این جهت که خیلی خوب از جایی که انتظار نمی رفت به در خانه اهل بیت علیهم السلام نشستیم و به زانو در آمدیم 
من از خود آدم خوبه استفاده میکنم برای ترغیب دیگران به این دوره
دوره محور مقدس محكی است برای يافتن مختصات واقعی افراد در محور دين و رفع موانع و شبهات نزديك شدن به مركز واقعی محور دين يعنی امامت؛ به شيوه ای بديع و جذاب. سپاس از استاد گرانقدر جناب آقای مهران🙏
بصیرت و نگرش دقیق از مهمترین دستاورد های من بود.
روایات ذکر شده در کتاب و تحلیل استاد از ین روایات
امام محوریت عالم و محور سنجش و میزان
خیلی ممنونیم بابت تمامی زحماتی که در این مدت برای بیان بهترین درس زندگی برای ما ارائه دادین، ان شاء الله در پناه خدا باشید
برای کسی که دغدغه دین و رفع شبهات در اجتماع را دارد مناسب است .
در پا الامام اس الدین و اساس الدین و زمام الدین و منار الدین و دعائم الدین
برای آگاهی وبالا بردن سطح دانش بسیار عالی
اصل دین و هو رجل
باعث ایجاد رویکرد و دیدگاه جدیدی در انسان می شود و همچنین میزان و شاخص به دست فرد می دهد
شناخت امامت و مباحث مرتبط برای یه شیعه واقعا واجبه و این دوره به شکلی متفاوت این مبحث رو ارائه داده
محور و اصل و اساس دین یعنی امام
رفع شبهات
ساعت تدریس کارگاهی
12 هفته، 24 ساعت
تعداد درس
9
پیش نیاز
ندارد

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...