محور مقدس 3 - یگانه دوران

مرزبانی اعتقادی

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
تعداد
نوع
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

تکمیل فرم ثبت نام

برای ثبت نام روی لینک زیر کلیک کنید:
لینک ثبت نام


توضیحات اجمالی

در این دوره ضمن تذکّر به اینکه حجّت خدا، خودش «قانون» است، سفری به عوالم پیشین داشته و بهانه‌های خلقت آسمان و زمین آشنا معرفی خواهند شد. همان‌هایی که جانشینان خدا بر زمین هستند و هیچ‌کس با ایشان قابل قیاس نیست. همان‌هایی که از لحظه مرگ تا بزرخ و قیامت، به اذن و اراده الهی همچنان صحنه‌گردان و حاکمان مطلق هستند. آن‌ها، اسم رمز  اصلی در کل آفرینش هستند.

عنوان درسموضوع درس
1. همه در برابر قانون مساویندداستان حاضر شدن امیرالمؤمنین علیه السلام در دادگاه برای باز پس گرفتن زره خود از یک غیرمسلمان و صدور رأی دادگاه علیه آن حضرت را همه شنیده‌ایم و شاید به آن افتخار هم کرده‌ایم. آیا «مردم» با «امام» در برابر قانون مساویند؟ کدام قانون؟ پس معنای میزان اعمال و تراوزی قانون بودن امام چیست؟
2. پشت پرده‌در این درس با جایگاه ویژه و ممتاز حجت‌های الاهی در عوالم پیشین (عالم ذرّ و میثاق) آشنا می‌شویم. اخبار پشت پرده حاکی از آن است که محورهای برگزیدۀ خدا   در دین الهی و دنیا، همان برگزیدگان عالم «الست» هستند که ایمان و اقرار به   بزرگی آنان، موضوع آزمون همه مخلوقات بوده است.
3. فقط برای توخداوند اراده نموده است برای محبوب‌ترین مخلوق خود، سنگ تمام بگذارد. اگر آنان نبودند، خداوند، آسمان و زمین، بهشت و جهنم، آدم و جن و ملک و... را خلق نمی‌کرد؛ آنان گل‌های سرسبد هستی و همه‌کارۀ آفرینش و محور آفرینش الهی هستند.
4. نوشابه‌ای   برای انسانمنظور از این جمله مشهور که «انسان خلیفه‌الله است» چیست؟ به حکم صریح عقل، جانشین هر فرد باید از جهاتی با او تناسب نسبی داشته باشد تا بتواند جای او را   در حد خود پُر کند. خداوند اراده کرده که چنین منصب مهم و خطیری را برای کسانی قرار دهد که به علم و قدرت بی‌نظیرش آن‌ها را یاری‌ می‌رساند تا زمام امور دین و دنیا و آخرت بندگانش را به آنان بسپرد. خداوند، اهل بیت علیهم السلام را «مَثَل» اعلا و برترین نشانۀ خود خوانده است.
5. محوری   برای ابدیّتدر این درس روشن می‌شود از لحظه مرگ، تا حضور در قبر و عبور از صراط و در نهایت ورود به رضوان الاهی، امامان پاک علیهم السلام به اذن و اراده الهی هم چنان صحنه‌گردان و حاکمان مطلق هستند. در حقیقت داستان هر دو سرا یکی است: محور دین الاهی در دنیا، همان محور اصلی «یوم الدین» در عقبی است.
6. یگانه   دوران در این درس معلوم می‌شود که مقام امامان با حاصل جمع همۀ فضائل و مقامات و کمالات انبیاء و اولیاء برابری نمی‌کند. اساساً امام قابل مقایسه با هیچ کس نیست، هیچ کس! او یگانه دوران است. او همه کارۀ دین و بندگی و آفرینش و دنیا و   آخرت است؛ او اسم رمز  اصلی در کل آفرینش است.
7. آزمون و میزان (شب شعر شاعران شهیر)در این درس برای آزمودن و سنجش فهم صحیح مخاطب از آنچه در سه جلد پیشین در معرفی جایگاه حجت برگزیده الاهی در نظام هستی بیان شد، شب شعری ترتیب داده شده تا با تحلیل اشعار بزرگان شعر و ادب پارسی، مروری دقیق و عمیق بر مفاهیم گذشته، در قالب ادبیات نظم داشته باشیم. 
ساعت تدریس کارگاهی
6 هفته، 12 ساعت
تعداد درس
7
پیش نیاز
محور مقدس 1 (سه نامزد) ، محور مقدس 2 (آدم خوبه)

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...