سواد رسانه‌ای 1 - رسانه شناسی

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
تعداد
نوع
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

تکمیل فرم ثبت نام

برای ثبت نام روی لینک زیر کلیک کنید:
لینک ثبت نام


توضیحات اجمالی

در این دوره، موضوع اصلی شناخت تحلیلی رسانه فارغ از نوع و ابزارهای آن و تأثیرات گسترده آن در هویّت‌بخشی انسان‌های عصر جدید است. علاوه بر این، با تحلیل عمیق چرایی نیاز به سواد رسانه‌ای، به چیستی و تعریف مناسب و دقیق آن پرداخته می‌شود. از تأثیر فراگیر رسانه بر فکر آدمی تا نقش صنعتی شدن اقناع در دوران ما (صنعت رسانه) و اشباع اطلاعاتی ناشی از آن و افزایش کاربردهایش تا جایی که دیکتاتورهای جهان را به نگرانی وا داشته است، سخن به میان خواهد آمد. مهندس نوپایی که عدم آشنایی با او نشانه بیسوادی سپید است. با حل تمرین‌های مختلف نیز گامی استوار برای درک «چرایی نیاز به سواد رسانه‌ای» و «چیستی سواد رسانه‌ای» برداشته می‌شود تا روشن شود در بررسی پیام‌های رسانه‌ای، چه مؤلفه‌هایی باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد. این بحث، مقدمه‌ای است برای ورود به مرزهای این دانش جدید و استراتژیک.

عنوان درسموضوع درس
1. تازه به دوران رسیده‌ها
این اولین درس از کتاب جدید (مدرس تازه به دوران رسیده!) است. در جلد قبل با رسانه (مهندس تازه به دوران رسيده) آشنا شدید؛ حال در ادامه، مدرس ويژه اين دوران يعنی سواد رسانه‌ای را خواهيم شناخت.
2. دانشی برای دوران ما
دوران ما دورانی دگرگون شده است و معنای سواد و سواد پايه نيز در اين دوران تحول بسيار يافته   است. نداشتن سواد رسانه‌ای يكی از جلوه‌های بيسوادی سپيد در زمانه ماست.
3. برای دیدن پشت پرده‌ها
انتظار به سر رسيد پس از مدت ها بررسی چرايی نياز به سواد رسانه‌ای در اين درس چيستی آن می‌رسيم. سواد رسانه‌ای با «نقد هوشمندانه پيام‌ها» همراه و همزاد است.
4. سفری به دور دنیای سواد رسانه‌ای
درست پيش‌بينی كرده‌ايد. بايد فيلم ديد و تحليل كرد! چه تمرينی بهتر از فيلم‌هايی كه به تعريف سواد رسانه‌ای پرداخته‌اند؟!
5. اسب تروا
عكس و كاريكاتور و تصوير نيز يک متن رسانه‌ای است. چه بهتر كه با يک تصوير در مورد رسانه تحليل اين نوع پيام را به انجام برسانيم.
6. نخود سیاه
نوبت تحليل يک فيلم سينمائی هاليوودی است! تحليل اين فيلم كه در مورد رسانه است به تنهایی كار چند جلد كتاب را در مورد سواد رسانه‌ای خواهد كرد. این درس را با دقّت هرچه بیشتر دنبال کنید.
7. مهندسی   فراگیر و پُر کاربردکارکردهای بسیار و شگرف رسانه در دوران ما چیست؟ کارکردهایی که استقبال عجیبی را از آن به وجود آورده و برای آن نیز قدرت بی‌نظیری را فراهم آورده است. رسانه را بهتر خواهیم شناخت.
8. مهندس   مقتدررسانه با اقتدار هر چه بیشتر، هر روز، بیشتر از دیروز، در ساخت و پرداخت هویّت آدمی و سبک زندگی او نقش بازی می‌کند. تنها چند نمونه ساده، این مهم را اثبات می‌کند.
9. مهندس   ناظرچه هنری!؟ چه کارکرد مهمّی!؟... دیکتاتوری و حکومت این روزها خیلی سخت شده... خیانت‌پیشگان، این روزها از رسانه‌ها و شبکه‌ها، بیش از خدا می‌ترسند!
ساعت تدریس کارگاهی
12 هفته، 24 ساعت
تعداد درس
17
پیش نیاز
ندارد

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...