سواد رسانه‌ای 1 - رسانه شناسی

از {{model.count}}
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
تعداد
نوع
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

تکمیل فرم ثبت نام

برای ثبت نام روی لینک زیر کلیک کنید:
لینک ثبت نام


توضیحات اجمالی

در این دوره، موضوع اصلی شناخت تحلیلی رسانه فارغ از نوع و ابزارهای آن و تأثیرات گسترده آن در هویّت‌بخشی انسان‌های عصر جدید است. علاوه بر این، با تحلیل عمیق چرایی نیاز به سواد رسانه‌ای، به چیستی و تعریف مناسب و دقیق آن پرداخته می‌شود. از تأثیر فراگیر رسانه بر فکر آدمی تا نقش صنعتی شدن اقناع در دوران ما (صنعت رسانه) و اشباع اطلاعاتی ناشی از آن و افزایش کاربردهایش تا جایی که دیکتاتورهای جهان را به نگرانی وا داشته است، سخن به میان خواهد آمد. مهندس نوپایی که عدم آشنایی با او نشانه بیسوادی سپید است. با حل تمرین‌های مختلف نیز گامی استوار برای درک «چرایی نیاز به سواد رسانه‌ای» و «چیستی سواد رسانه‌ای» برداشته می‌شود تا روشن شود در بررسی پیام‌های رسانه‌ای، چه مؤلفه‌هایی باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد. این بحث، مقدمه‌ای است برای ورود به مرزهای این دانش جدید و استراتژیک.

عنوان درسموضوع درس
1. مهندسی   سرنوشتایجاد ارتباط، تبادل پیام و تلاش برای اقناع دیگری، راه مهم ‌و فراگیر تأثیرگذاری بر دیگران است؛ پس سرنوشت آدمی، نیز وابسته به این مهم است. رسانه، امروزه تبدیل به ابزار استراتژیکی شده است.
2. مهندسی   صنعتیشاخصه مهم صنعتی شدن، تولید انبوه و توزیع و   مصرف انبوه است. تولید و مصرف پیام، امروزه صنعتی شده و این، یکی از رازهای قدرت   مهندس تازه به دوران رسیده ماست.
3. تمرین و تحلیل: ز گهواره تا گوررسانه در این دوران، از گهواره تا گور با آدمی است! نقد و تحلیل چند تصویر با هدف تقویت نگاه نقّادانه و شناخت بهتر رسانه، موضوع و هدف این درس است.
4. مهندسی   فراگیر و پُر کاربردکارکردهای بسیار و شگرف رسانه در دوران ما چیست؟ کارکردهایی که استقبال عجیبی را از آن به وجود آورده و برای آن نیز قدرت بی‌نظیری را فراهم آورده است. رسانه را بهتر خواهیم شناخت.
5. مهندس   مقتدررسانه با اقتدار هر چه بیشتر، هر روز، بیشتر از دیروز، در ساخت و پرداخت هویّت آدمی و سبک زندگی او نقش بازی می‌کند. تنها چند نمونه ساده، این مهم را اثبات می‌کند.
6. مهندس   ناظرچه هنری!؟ چه کارکرد مهمّی!؟... دیکتاتوری و حکومت این روزها خیلی سخت شده... خیانت‌پیشگان، این روزها از رسانه‌ها و شبکه‌ها، بیش از خدا می‌ترسند!
7. مهندسی   دلهره‌آورحُسنش، جمله بگفتی؛ عیبش نیز بگو!!! چرا با گذشت زمان به ویژه در جمع روشنفکران و اندیشمندان، منتقدین رسانه بیشتر و بیشتر و انتقادها سنگین‌تر و تندتر می‌شود؟ چرا...؟
8. تمرین و تحلیل: توهینرابطه انسانِ امروزه با رسانه، رابطه‌ای است که انتقادهای بسیاری را برانگیخته... انتقادها آن‌قدر تند شده که به توهین رسیده! با نگاه نقّادانه به چند تصویر، این فضا ‌را ارزیابی کنید.
9. مهندسی   آتشینرسانه می‌تواند سر را با پنبه ببُرد! رسانه، ابزار مهمّ جنگ نرم و قدرت نرم در روزگار ماست. معنای این عبارات چیست؟ دوران ما را از این منظر، بهتر می‌توان شناخت.
10. تمرین و تحلیل: کشتار نرمآنچه در درس قبل بیان شد، در این درس، در قالب تحلیل چند تصویر، مرور خواهد شد. تصاویری که هدف دوّمی را نیز تعقیب می‌نمایند. تقویت نگاه نقّادانه.
11. کارنامه   نگارندهمحصول نهایی، یک رسانه یا پدیده رسانه‌ای چیست؟ آیا این کتاب در اهداف خود و ساخت محصول نهایی‌اش موفّق بوده است؟ کارنامه کتاب را شما، با مراجعه به خودتان، باید صادر کنید.
12. تازه به دوران رسیده‌هااین اولین درس از کتاب جدید (مدرس تازه به دوران رسیده!) است. در جلد قبل با رسانه (مهندس تازه به دوران رسيده) آشنا شدید؛ حال در ادامه، مدرس ويژه اين دوران يعنی سواد رسانه‌ای را خواهيم شناخت.
13. دانشی برای دوران مادوران ما دورانی دگرگون شده است و معنای سواد و سواد پايه نيز در اين دوران تحول بسيار يافته   است. نداشتن سواد رسانه‌ای يكی از جلوه‌های بيسوادی سپيد در زمانه ماست.
14. برای دیدن پشت پرده‌هاانتظار به سر رسيد پس از مدت ها بررسی چرايی نياز به سواد رسانه‌ای در اين درس چيستی آن می‌رسيم. سواد رسانه‌ای با «نقد هوشمندانه پيام‌ها» همراه و همزاد است.
15. سفری به دور دنیای سواد رسانه‌ایدرست پيش‌بينی كرده‌ايد. بايد فيلم ديد و تحليل كرد! چه تمرينی بهتر از فيلم‌هايی كه به تعريف سواد رسانه‌ای پرداخته‌اند؟!
16. اسب ترواعكس و كاريكاتور و تصوير نيز يک متن رسانه‌ای است. چه بهتر كه با يک تصوير در مورد رسانه تحليل اين نوع پيام را به انجام برسانيم.
17. نخود سیاهنوبت تحليل يک فيلم سينمائی هاليوودی است! تحليل اين فيلم كه در مورد رسانه است به تنهایی كار چند جلد كتاب را در مورد سواد رسانه‌ای خواهد كرد. این درس را با دقّت هرچه بیشتر دنبال کنید.
ساعت تدریس کارگاهی
12 هفته، 24 ساعت
تعداد درس
17
پیش نیاز
ندارد

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...