قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم: "انّی تارکٌ فیکم الثِّقلَین کتاب اللهِ و عترتی ما ان تمسّکتم بهما لن تضلّوا ابداً لن یفترقا حتّی یردا علیّ الحوض"
حدیث نبوی متواتر ثقلین از جایگاه هدایت‌گری قرآن کریم و اهل بیت علیهم السلام و لزوم تمسک به آن‌ها پس از درگذشت پیامبر اسلام سخن می‌گوید. پیامبر اسلام در این حدیث شریف، جدایی ناپذیری این دو گوهر گران‌بها تا ملحق شدن به ایشان در کنار حوض کوثر را تبیین فرموده و عدم گمراهی امت را در سایه تمسک به این دو ثقل گران‌بها می‌دانند.
با توجه به این حدیث شریف، در این مجموعه برآنیم که به آیات مرتبط با اهل بیت علیهم السلام در قرآن کریم نگاهی تازه بیفکنیم.
قرآن کریم، چشمه زلال معارف الهی و کتابی سراسر راستی و درستی است که خبرهای گذشته و آینده جهان را بیان نموده و هیچ حقیقتی را فرو‌گذار نکرده است.
حضرت مهدی علیه‌السلام و مطالب مرتبط با ایشان از جمله تولد، غیبت، قیام و ظهور ایشان از جمله بزرگ‌ترین حقایق جهان است که در کتاب خدا به آن اشاره شده و به عنوان فرجام زیبای صالحان از آن، سخن گفته شده است. 

همچنین بخوانید: نقد مشهورات- آیا انسان خلیفة الله است؟

در قرآن، آیات بسیارى وجود دارد که به شهادت روایات مستند و معتبر، درباره حضرت مهدى علیه‌السلام و قیام جهانى او نازل گردیده است. قرآن کریم و سنت نبوی دو شجره طوبای برآمده از یک ریشه مبارک و هر دو متعلق به یک قانون گذارند. بی‌تردید قرآن مجید، اعتقاد مسلمانان به ایده ظهور مهدی علیه السلام را که از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم متواتر بوده، با مجموعه‌ای از آیات شریفه تایید کرده است. چنان که ذکر شد بنا بر نص حدیث شریف ثقلین، اهل البیت علیهم السلام همتا و کفو قرآنند. از این رو، باید آیاتی را که ایشان بر ظهور مهدی علیه السلام حمل کرده اند، دلیل قرآنی ایده مهدویت به شمار آوریم.
امید است که با توجه ویژه به آیات مهدوی، قدم کوچکی در راستای شناخت حجت حی این زمان، حضرت حجت بن الحسن علیه السلام برداریم.  

در ادامه فایل‌های صوتی سخنرانی‌های کوتاه از استاد ارجمند، جناب آقای دکتر دولتی آمده است. در هر قسمت به یک آیه از آیات مأول به حضرت ولی عصر علیه السلام اشاره شده است. 

مقدمه : NeshanehayeAftab-00.mp3

جزء اول: NeshaneAftab-01.mp3

جزء دوم: NeshaneAftab-02.mp3

جزء سوم: NeshaneAftab-03.mp3

جزء چهارم: NeshaneAftab-04.mp3

جزء پنجم: NeshaneAftab-05.mp3

جزء ششم: NeshaneAftab-06.mp3

جزء هفتم: NeshaneAftab-07.mp3

جزء هشتم: NeshaneAftab-08.mp3

جزء نهم: NeshaneAftab-09.mp3

جزء دهم: NeshaneAftab-10.mp3

جزء یازدهم: NeshaneAftab-11.mp3

جزء دوازدهم: NeshaneAftab-12.mp3 

 جزء سیزدهم: NeshaneAftab-13.mp3

جزء چهاردهم: NeshaneAftab-14.mp3

جزء پانزدهم: NeshaneAftab-15.mp3

جزء شانزدهم:NeshaneAftab-16.mp3

جزء هفدهم: NeshaneAftab-17.mp3

جزء هجدهم: NeshaneAftab-18.mp3

جزء نوزدهم: NeshaneAftab-19.mp3

جزء بیستم: NeshaneAftab-20.mp3

جزء بیست و یکم: NeshaneAftab-21.mp3

جزء بیست و دوم: NeshaneAftab-22.mp3

جزء بیست و سوم: NeshaneAftab-23.mp3

جزء بیست و چهارم: NeshaneAftab-24.mp3

جزء بیست و پنجم: NeshaneAftab-25.mp3

جزء بیست و ششم: NeshaneAftab-26.mp3

جزء بیست و هفتم: NeshaneAftab-27.mp3

جزء بیست و هشتم: NeshaneAftab-28.mp3

جزء بیست و نهم: NeshaneAftab-29.mp3

جزء سی‌ام: NeshaneAftab-30.mp3