دکتر علیرضا موذن

دکتر علیرضا موذن یکی از فعالان و پژوهشگران در حوزه تعلیم و تربیت هستند. حاصل بخشی از تلاش‌ها و پژوهش‌های علیرضا موذن در قالب کتاب های «ترس، زشت و زیبا»، «سواد رسانه ای»، «محور مقدس» و «مهندسی من» منتشر شده است. با توجه به تحصیل در زمینه‌ها متنوع از جمله، مهندسی، فلسفه، علوم قرآن و حدیث و همچنین تجربیات ارزشمند در زمینه رسانه و کارهای تربیتی و آموزشی، در کتاب‌های خود دیدگاهی همه جانبه و ارزشی ارائه کرده اند. می‌توان کتاب‌های دکتر موذن را روشن کننده راه برای معلمان و فعالان فرهنگی دانست. این مجموعه آموزشی در زمینه شناخت این دوران و در قدم بعدی ارائه راهکارهای تربیتی و دینداری، جزو بهترین و معتبرترین منابع موجود محسوب می شود. موسسه بصائر نیز از این منابع در دوره‌های آموزشی خود بهره برده است. در این نوشتار قصد داریم به بخشی از سابقه و فعالیت‌های دکتر علیرضا موذن و معرفی کوتاهی از آثار ایشان بپردازیم. 

دکتر علیرضا مؤذن

دکتر علیرضا مؤذن، در سال 1342، در شهر تهران متولد شد. وی محقق، نويسنده و مدرس در حوزه‌های مختلف دینی، تربیتی، تفکر و رسانه است. دکتر مؤذن در زمان تألیف کتاب «تفکر و سواد رسانه‌ای» در آموزش و پرورش، از اعضای هیات تألیف این کتاب بود. 

ایشان با توجه به سابقه و فعالیت در زمینه کارهای کامپیوتری، درباره آینده‌ی تربیت در نسل جدید دغدغه‌مند شد. دکتر مؤذن برای پاسخ به نیازهای جدید به وجود آمده در عرصه تربیت و توانمندسازی متولیان تعلیم و تربیت و ارائه راهکار برای چالش‌های پیش روی جوانان و نوجوانان، شروع به تدوین مجموعه آموزشی دوران ما کرد. به تدریج این بسته‌ی آموزشی گسترش یافت و به یک مجموعه‌ی کامل برای «دوران ما شناسی» تبدیل شد. 

هم اکنون نـُه جلد کتاب از محتوای مجموعه دوران ما، به تحریر درآمده است و منتشر شده است. این کتاب‌ها به عنوان بخشی از منابع آموزشی دوره‌های مؤسسه بصائر مورد استفاده قرار گرفتند. 

تحصیلات 

  • کارشناسی برق و الکترونیک
  • کارشناسی ارشد فلسفه اسلامی
  • دکترای علوم قرآن و حدیث
  • معادل کارشناسی حقوق

برخی سوابق و فعالیت‌های دکتر علیرضا مؤذن

تحقیق، پژوهش، تألیف، تدریس در حوزه‌های مختلف دینی، تربیتی، تفکر و رسانه

عضو هیات تألیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای وزارت آموزش و پرورش

سابقه‌ تدریس در دانشگاه‌ها و وزارت آموزش و پرورش (علوم رایانه‌ای و انسانی)

حضور در برنامه‌های مختلف صدا وسیما به عنوان کارشناس

طراحی و اجرای برنامه آموزشی تربیت دوران ما با هدف شناخت ویژگی‌های عصر جدید با تکیه بر آموزش سواد رسانه‌ای در مدارس برگزیده تهران

طراحی و تولید مجموعه نرم‌افزارهای تحقیقاتی کتابداری تحت عنوان «کاوش» که به صورت گسترده در سطح کشور مورد بهره برداری مراکز علمی است.

مشاوره تخصصی در تولید مجموعه گسترده نرم‌افزارهای اسلامی ویژه کودکان و نوجوانان

اجرای برنامه‌های مختلف سخنرانی و دوره‌های کوتاه مدت آموزشی در حوزه‌های مختلف در مراکز گوناگون در نهادهای فرهنگی، علمی و حوزوی

تألیفات

کتاب «مهندسی من»

کتاب «مهندسی من»، اولین کتاب از مجموعه دوران ما است. انتشارات نیستان، این کتاب را چاپ کرده است، و هم اکنون از طریق سایت ققنوس قابل خرید است. در این کتاب بیان می‌شود که برای زندگی در هر دوره و زمان باید آن دوره و زمانه را خوب شناخت. در عصر «بحران هویّت» عوامل زیادی در شکل‌گیری شخصیّت افراد مؤثر هستند. همچنین هویّت فرد نیز تحت تأثیر مهندسی چند گروه، شکل می‌گیرد. برای مهندسی خودمان،‌ برای «مهندسی من» آن ‌هم در دورانی که فردایش با امروز بسیار متفاوت است باید «دوران ما» را خوب شناخت. هدف از این شناخت و آگاهی، مهندسی بهینه زندگی و به ویژه مهندسی آینده است. در این مسیر به برخی تلاش‌ها برای مهار آینده اشاره شده است.

اطلاعات بیشتر درباره کتاب «مهندسی من» 

کتاب «ترس، زشت و زیبا»

اولین ویرایش از کتاب ترس، زشت و زیبا در سال 1395 به چاپ رسید. ویرایش دوم کتاب در سال 1397 منتشر شد و هم اکنون کتاب در دست ویرایش است تا پس از اعمال تغییرات جدید، تجدید چاپ شود. 

این کتاب کوشیده است به بررسی ریشۀ بسیاری از ناهنجاری‌های اخلاقی پرداخته و تحت عنوان «دروس علم زندگی»، به آموزش این مهم بپردازد و در این میان، از تکنیک ها، تمرین ها و آموزه های مهارت‌های زندگی غربی نیز، بدون افتادن در ورطه التقاط، بهره کافی ببرد. متاسفانه اغلب کتاب‌های مشابه به علت عدم بومی سازی و ترجمه‌ای بودن، رویکرد سکولار داشته و رنگ و بوی دینی ندارد و حتی بعضاً با تالی فاسدهای گوناگون اخلاقی نیز مواجه است.

اطلاعات بیشتر درباره کتاب «ترس، زشت و زیبا» 

مجموعه چهار جلدی محور مقدس

مجموعه «محور مقدس»، در چهار جلد با عنوان های «سه نامزد»، «آدم خوبه»، «یگانه دوران» و «بزرگ استراتژیست دوران» تألیف شده است. انتشارات نیستان این مجموعه را به چاپ رسانده است. 

در این مجموعه به بررسی جریان های دینی، شبهات پایه اعتقادی و معرفی محور مقدس دين با توجه به نيازهای امروز و دينداری در عصر مدرن پرداخته شده است. در ابتدای راه، رویکرد بحث به صورت «برون دینی» است، اما در ادامه با رویکرد «درون دینی»، اعتقادات شیعی بر اساس عقل و نقل بررسی می‌شود. همچنین در جلد چهارم به شناخت بزرگ ترین دشمن انسان، یعنی شیطان پرداخته شده است.

اطلاعات بیشتر درباره مجموعه کتاب های «محور مقدس» 

مجموعه سه جلدی سواد رسانه ای

این مجموعه در سه جلد با عنوان‌های «مهندس تازه به دوران رسیده»، «مدرس تازه به دوران‌ رسیده» و «مهندس مخفی» توسط انتشارات مدرسه منتشر شده است. در این کتاب ها تلاش شده است شناخت دقیق و همه جانبه‌ای از رسانه و کارکرد های آن در دوران ما صورت بگیرد. در راستای این هدف و  برای شناخت رسانه، در این مجموعه، قدم به قدم به بررسی ویژگی‌ها، کارکردها و قدرت رسانه پرداخته شده است. همچنین سعی شده است در این مسیر، با تمرین‌ها و تحلیلی متون و تصاویر، قدرت تحلیل، نقد و بررسی هوشمندانه پیام تقویت شود.

اطلاعات بیشتر درباره مجموعه کتاب های «سواد رسانه‌ای»