کتاب‌های «سه نامزد»، «آدم خوبه»، «یگانه دوران» و «بزرگ استراتژیست دوران» از مجموعه محور مقدس، نوشته دکتر علیرضا موذن به چاپ رسید و آماده عرضه است. جناب آقای دکتر موذن در این مجموعه به بررسی جریان های دینی، شبهات پایه اعتقادی و معرفی محور مقدس دين با توجه به نيازهای امروز و دينداری در عصر مدرن پرداخته است. در ابتدای راه، رویکرد بحث به صورت «برون دینی» است، اما در ادامه با رویکرد «درون دینی»، اعتقادات شیعی بر اساس عقل و نقل بررسی می‌شود. همچنین در جلد چهارم به شناخت بزرگ ترین دشمن انسان، یعنی شیطان پرداخته شده است. 

در ادامه به معرفی هر جلد پرداخته خواهد شد. همچنین برای خرید این کتب می‌توانید به سایت ققنوس (www.qoqnoosp.com) مراجعه فرمایید. 

این کتاب‌ها چه حرف جدیدی برای گفتن دارند؟

عصر جدید و تمدن مدرن، تحولات شگرفی را در پی داشته است؛ از این رو پرسش‌های جدیدی شکل گرفته و در رسانه‌ها تکرار شده و به شبهات پربسامد تبدیل شده‌اند و در نهایت شکل‌های جديدی به خود گرفته است. اين فضا نيازمند تبيين جديدی از اين پرسش‌هاست. 

در اين دوران اطلاعات در سر انگشتان افراد قرار گرفته و انسان معاصر با انبوهی از اطلاعات ضد و نقيض مواجه شده است؛ درنتيجه، آدميان نسل ما، هويتي چهل تکه و فرامرزی دارند. دنياي جديد، عصر اشباع و سرريز اطلاعاتی است! تحليل حجم گسترده پرسش‌ها، شبهات، افکار و ايده‌ها که از طريق انواع رسانه‌ها به آدمی هجوم آورده اند، از تحمل روانی و فکری انسان معاصر بسی بالاتر است. از سوي ديگر «صنعت سرگرمی» نيز با قدرت هر چه تمام‌تر، ذهن انسان مدرن را به تسخير خود درآورده و آن را شکل داده است. نتيجه چنين فضايی چيزی نيست جز رشد نسلی با افکار آشفته و اذهانی پرسوال که چندان توان، تحمل و حوصله مباحث فکری و اعتقادی را ندارند. 

در اين مجموعه تلاش شده است تا با ساده سازی مفاهيم سنگين علمی، استفاده از نثر داستانی، تصاوير کاريکاتوری و برخی فضاهای طنز، مهم‌ترين مباحث اعتقادی به گونه‌ای مطرح شود که بتواند به خوبی با مخاطب ارتباط برقرار کند. این گونه نوشتار به دقت مطالب آسیبی وارد نکرده و در عین مفرح بودن دقیق و علمی نیز می‌باشد.

دربارۀ نویسنده: دکتر علیرضا مؤذن

جناب آقای دکتر موذن، محقق، نويسنده و مدرس در حوزه‌های مختلف دينی، تربيتی، تفکر و رسانه هستند. ايشان مؤسس مجموعه دوران ما (بیدار باش و هدایت) هستند و طراحی و اجرای برنامه‌های آموزشی اين مجموعه را با هدف شناخت ويژگی‌های عصر جديد پايه‌ريزی کردند.  

برخی سوابق و تحصیلات دکتر علیرضا مؤذن:

 • کارشناسی ارشد فلسفه اسلامی
 • دکترای علوم قرآن و حدیث
 • عضو هیات تالیف کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای وزارت آموزش و پرورش
 • سابقه‌ تدریس در دانشگاه‌ها و وزارت آموزش و پرورش

مجموعه دوران ما:

هدف این مجموعه، شناخت دنیای جدید و یافتن روش‌های زیستن بهتر و مؤثرتر در این زمانه است. اين مجموعه در راستای اهداف خود، به تدوين کتب و دوره‌های آموزشی مختلف در دسته‌های مرزبانی اعتقادی، سواد رسانه‌ای، خانواده و علم زندگی (سبک زندگی) و ... پرداخته است. 

مرزبانی اعتقادی:

یکی از دسته های اصلی دوره‌های آموزشی موسسه بصائر، دسته مرزبانی اعتقادی است. این بخش، با هدف شناخت جریان های بزرگ دین‌ورزی در هزارۀ سوم، به ویژه در جامعۀ اسلامی ما، طراحی و تولید شده است. پرداختن به بخشی از «گره‌های سخت و فراگیر فکری» و همچنین «شبهات پربسامد اعتقادی» بخشی از این بسته آموزشی خواهد بود.

اکنون هفت دوره آموزشی، زیر مجموعه مرزبانی اعتقادی در موسسه آموزشی بصائر ارائه می‌شود که شش دوره آن شامل 4 دوره محور مقدس و 2 دوره شیطان شناسی بر اساس مجموعه کتب چهارجلدی محور مقدس، نوشته دکتر علیرضا موذن تدریس می‌شود. 

آشنایی بیشتر با دوره‌های مرزبانی اعتقادی:

آشنایی بیشتر با کتاب‌ها و منابع دوره‌های مرزبانی اعتقادی:

جلد اول: سه نامزد

در نخستین جلد از مجموعه «محور مقدّس»، «شبهات پایه دین‌شناسی» تجزیه و تحلیل می‌شود. همچنین در این جلد، «سه نامزد» احراز مقام بزرگ «محوریّت دین اسلام» معرفی می‌شود و سپس در این جلد و جلد بعدی، شاهد رقابت این «سه نامزد» خواهیم بود.

همچنین بخوانید: برگی از کتاب سه نامزد - من نکردم خلق تا سودی کنم / بلکه تا بر آدمک جودی کنم

جلد دوم: آدم خوبه

درجلد دوم با محکمات آیات و متواترات روایات، ایده «امام محوری» اثبات می‌شود و مشخص می‌شود جریان‌های «احکام محور» و «اخلاق محور» تنها ادّعای این مفاهیم مقدّس را دارند. در واقع آن ها، نه «احکام محورند» نه «اخلاق محور»؛ که اگر چنین بودند، با حجت عقل و نقل، می‌بایست بر پای حجّت برگزیده خدا بوسه می‌زدند.

از سوی دیگر مشخص شد «امام محوران» نیز با قبول « افتراض طاعت» امام بر خود، با دقّت بسیار، باید هم احکام مدار باشند و هم اخلاق مدار.

جلد سوم: یگانه دوران

پس از آن که در دو جلد گذشته، جایگاه محوری حجّت برگزیده الهی در دین‌ورزی شناخته شد؛ در جلد سوم، ابعاد و حوزه‌های دیگر این جایگاه بررسی می‌شود و در نهایت، نقش آن‌ها مهم‌تر، مؤثرتر و ارتقایافته‌تر و محوری‌تر یافت می‌شود. همچنین با تحلیل مبنای آفرینش الهی، جایگاه حضرات معصومین علیهم السلام به عنوان پیشه و زمینهِ موقعیّتِ ویژه حجّت الهی در دین ورزی مورد رضایت خداوند، تثبیت می‌شود.

کسب معرفت بیشتر نسبت به مقام منحصر به فرد و جایگاه ویژه حضرات چهارده معصوم علیهم السلام نزد خداوند، موضوع و هدف این جلد است.

جلد چهارم: بزرگ استراتژیست دوران

در این جلد به «شیطان شناسی» و «برنامه استاتژیک شیطان» در برابر امرِ «آیین بندگی خداوند» پرداخته می‌شود.

اهداف این بحث عبارتند از:

 1. شناخت بهتر و دقیق‌تر «دوران ما» در راستای مهندسی مناسب برای زندگی سعاتمندانه دنیوی و اخروی.
 2. شناخت «بزرگ استراتژِست دوران». در حقیقت شناخت دوران ما بدون شناخت بزرگ استراتژِست دوران، ممکن نیست.
 3. شناخت برنامه «مدیریّت استراتژیک» بزرگ استراتژیست دوران. باید گفت که اصطلاح برنامه استراتژیک از فضای ارتش و جنگ اقتباس شده است. بر این اساس، ما به دنبال شناخت این جنگ و دو طرف آن هستیم.
 4. رقیب‌شناسی. رقبای ما در عصر جدید چه کسانی هستند؟ آن‌ها، چه راهبردها (استراتژی‌ها) و چه راهکارهایی (تاکتیک‌ها) را در مبارزه با امر هدایت و سعادت به‌کار می‌بندند؟
 5. و از همه مهم تر: کشف راز بزرگ هستی. در حقیقت «شناخت» تنها اسم رمز نجات است.

همچنین بخوانید: شناخت فرصت‌های طلایی شیطان

خرید کتب

شما می‌توانید برای سفارش و خرید این کتب از طریق سایت ققنوس اقدام فرمایید.

آشنایی با دیگر کتاب‌های نویسند:

 1. کتاب «ترس، زشت و زیبا»: در این کتاب ضمن بهره‌گیری از تعالیم غنی اسلام و فرهنگ ایرانی و دست‌آوردهای اندیشمندان خارجی با پرهیز از التقاط، محتوای مناسب و منحصر بفردی برای آموزش مهارت جرأت‌مندی تدارک دیده شده است. برای مطالعه بیشتر درباره کتاب‌ ترس، زشت و زیبا کلیک کنید.
 2. کتاب مهندسی من: این کتاب اولین بخش از مجموعه دوران ما است. در این کتاب با پرداختن به اهمیت شناخت زمانه، به بررسی عوامل مؤثر بر شخصیت و هویت انسان در این دوران پرداخته شده است. برای مطالعه بیشتر درباره کتاب‌ «مهندسی من» کلیک کنید.
 3. مجموعه کتاب‌های سواد رسانه‌ای: در این مجموعه به شناخت رسانه، به عنوان یکی از مهم ترین مهندسان هویت در دوران ما، و تقویت مهارت‌های تحلیل هوشمندانه پیام، تفکر انتقادی و ... پرداخته می شود. برای مطالعه بیشتر درباره کتاب‌های سواد رسانه‌ای کلیک کنید.